Drágán fizetnek az ingyen korcsolyázásért? Telket adnak, "jégidőt" vesznek az önkormányzatok.
A Népszabadság 2005. szeptember 21.-én kelt írása a "Jégcsarnok építési láz"-ról. Tanulságos.
A kaposvári jégcsarnok kedvelt hely lett a városban, a kulisszák mögött azonban sok a gond. Több vidéki városban épült jégcsarnok az utóbbi időben, ám a kezdet nem volt zökkenőmentes, sőt néhol heves indulatokat keltettek a fejlemények - ez derül ki a tudósítóink által készített körképből.
Elmaradt több nyári program, és egy hónappal az üzemszünet után sem nyitotta meg kapuit Kaposvár új jégcsarnoka. Szolnokon még el sem kezdték e létesítmény építését, helyi civilek máris kifogásolják, hogy a város túl drágán vásárolta meg azt a "jégidőt", amelynek keretében a település iskolásai ingyen tanulhatnak majd itt korcsolyázni. Debrecenben a nyáron annyi edzőtáborozó csapat érkezett az új jégcsarnokba, hogy a helyiek elől olykor be kellett zárni a kapukat. Mindez nem kevés vitát és ellenvetést váltott ki, miközben sokan örülnek az új sportolási lehetőségnek.
Az idén tavasszal adták át Kaposvár új jégcsarnokát. A 650 millió forintba kerülő csarnok vállalkozói tőkéből és a Magyar Fejlesztési Banktól felvett 450 millió forintos hitelből épült meg. A létesítményhez az önkormányzat ingyen biztosított telket, amiért cserébe tíz évig korcsolyázhatnak a város diákjai délelőttönként, tanítási időben. Az önkormányzat 16 millió forintért közművesítette az építési területet, és vállalta, hogy tíz éven át évi tízmillió forinttal hozzájárul a csarnok üzemeltetési költségeihez. Két hónapnyi működés után azonban a beígért nyári hétvégi diszkók és programok egy idő után elmaradtak, s a beiktatott szünet után a tanévkezdésre nem sikerült beüzemelni a csarnokot. Zsoldos Róbert, az MSZP városi elnöke szerint az önkormányzat rossz szerződést kötött a beruházó Jégcsarnok Fejlesztő és Üzemeltető Kft.-vel, mert abba semmiféle garanciát nem építettek be az ilyen helyzetek kezelésére. Így nincs megoldás a mostani esetre sem, amikor az üzemeltető - amely a beruházó Jégcsarnok Kft. leányvállalata - nem tudja biztosítani a városnak megígért jégidőt. Ráadásul több helyi vállalkozó azt állítja: fél éve nem fizetnek ki nekik mintegy 22 millió forintot a jégcsarnoknál alvállalkozóként végzett munkájukért, emiatt rendőrségi feljelentést tettek és bírósági perre készülnek. A Jégcsarnok Kft. korábbi nyilatkozatai szerint a vitatott összeget kifizették a fővállalkozónak, így nem őket érinti a követelés.
Simon Károly, a jégcsarnokot üzemeltető cég vezetője megkeresésünkre elmondta: a jégpálya, vagyis a korcsolyázási, sportolási lehetőségek iránt megfelelő az érdeklődés a somogyi megyeszékhelyen és vonzáskörzetében, így a csarnok rentábilisan üzemeltethető, amennyiben a műszaki hiányosságokat helyrehozzák. A bajokat az okozta, hogy a csarnok gépészeti berendezései a város környéki nagy felhőszakadások idején részben víz alá kerültek, s áramkimaradás is akadályozta a megfelelő működtetést. A beruházó Jégcsarnok Fejlesztő és Üzemeltető Kft. igazgatója, Bárdi Károly ugyancsak arra hivatkozik, hogy noha gondoskodtak a talaj- és az esővíz elvezetéséről, a közelmúlt hatalmas esőzéseit már nem bírhatta el a rendszer. A hibákat kijavítják, s ígéretük szerint szeptember végén újra birtokba vehetik a jégpályát a város iskolásai.
A tavaly májusban átadott debreceni jégcsarnokban - amely 75 százalékban a Jégcsarnok Fejlesztő és Üzemeltető Kft., 25 százalékban pedig az önkormányzat tulajdonában van - a szerződés szerint ugyancsak ingyen korcsolyázhatnak az iskolások az ott megtartott testnevelési órákon, emellett a létesítményben rendszeresen rendeznek jégdiszkót és más, a fiatalokat vonzó összejöveteleket. A létesítményt üzemeltető kft. ügyvezető igazgatója, Becsky András elmondta, a debreceniek mellett ma már az ország számos szegletéből, sőt külföldről is érkeznek edzőtáborozásra csapatok, sportolók, akik a csarnok jegén gyakorolnak - emiatt a nyáron előfordult, hogy nem tudtak korcsolyázási lehetőséget biztosítani a nagyközönségnek.
Szolnokon még csak most kezdődnek a háromezer négyzetméteres jégcsarnok építési munkái, ám civil egyesületek már majdnem egy esztendeje tiltakoznak a város számára szerintük előnytelen szerződés megkötése miatt. Gedei Tibor, a Szolnoki Szalon Netegyesület alelnöke úgy véli: a város elkótyavetyélte a szandai réten lévő kéthektáros telket, amikor 145 millió forintért eladta azt a Jégcsarnok Fejlesztő és Üzemeltető Kft.-nek, majd ugyanekkora értékben tizenkét évnyi jégidőt vásárolt vissza tőle. Valójában tehát a befektető a telekért nem forintokkal fizet, hanem jégidővel. A civil szervezet alelnöke szerint Szolnok sokkal jobban járt volna, ha a telekért kapott pénzt értékpapírokba fekteti és annak kamataiból finanszírozza a kisiskolások számára a korcsolyaórák költségeit. Hozzátette: csak úgy lenne szabad átengedni a befektetőnek a telket jégidő fejében, ha azért nem tizenkét évig, hanem úgymond örök időkre biztosítaná a szolgáltatást az üzemeltető az év meghatározott időszakában. A város vezetői ezzel szemben azzal érvelnek: száznegyvenötmillió forint nem túl nagy áldozat, ha ezért a település tizenötezer diákja ingyenkorcsolyázhat tizenkét évig. Ha Szolnok saját maga építette volna meg több százmillió forintért a jégcsarnokot, úgy méltán vádolhatnák azzal a képviselőket, hogy pazarolják a város pénzét - hangoztatták több lakossági fórumon is.
A budapesti székhelyű Jégcsarnok Fejlesztő és Üzemeltető Kft.-t két és fél éve alapították hárommillió forintos jegyzett tőkével. A cég az elmúlt két évben több megyeszékhely és a főváros önkormányzatával is tárgyalásba kezdett könnyűszerkezetes jégcsarnokok megépítéséről. A beruházások eddig nem bizonyultak zökkenőmentesnek: hol a hitel megszerzése, hol az önkormányzatokkal folytatott alkudozások miatt csúsztak a határidők. A társaság elsőként Zalaegerszegen kezdett jégcsarnoképítésbe, amit végül helyi vállalkozók fejeztek be, lefaragva az eredeti árakból. Debrecenben másfél éve, Kaposvárott fél éve adták át a cég beruházásában elkészült új létesítményeket. A társaság korábbi tájékoztatása szerint idén kezdődik Szolnokon és Pesterzsébeten is egy-egy hasonló beruházás, azonban mindkét projekt jelenleg még az előkészítés stádiumában van.
Azóta megépült az erzsébeti jégcsarnok, és Önök is láthatják, súlyos problémák vannak a beruházás körül. Erről oldalunkon több mint 10 írást olvashat.
Forrás: népszabadság
Eddigi olvasások száma:1179